مشخصات فردی و زندگینامه
نام:ابوالقاسم
نام خانوادگی:وافی
شهرت:وافی‌ یزدی
پست الکترونیک:vafi-yazdi@majleskhobregan
آدرس وب سایت:http://www.jameehmodarresin.org
نخصص ها:فقه و اصول ، تفسیر ، علوم قرآنی

زندگی نامه

حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ ابوالقاسم‌ وافی‌ یزدی‌ در مهرماه‌ 1314 در روستای‌ حسین‌ آباد، (حد فاصل‌ یزد و رفسنجان)‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ محمود وافی‌ از کشاورزان‌ با تقوا و مؤمن‌ یزد بود که‌ به‌ روستای‌ حسین‌ آباد آمده‌ بود و در آنجا به‌ زراعت،‌ روزگار می‌گذراند. او که‌ خود بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ را فراگرفته‌ بود، به‌ مقام‌ مرجعیت‌ شیعه‌ احترام‌ بسیار می‌نهاد و همواره‌ آرزو داشت‌ فرزندانش‌ به‌ سلک‌ روحانیت‌ تشیع‌ در آیند. مادر حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ نیز دختر مرحوم‌ ملا محمد ابراهیم‌ لاری‌ معروف‌ به‌ «طرزجانی»‌ از علمای‌ بزرگ‌ حوزه‌ یزد بود.

حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در پنج‌ سالگی‌ آموختن‌ قرآن‌ را آغاز کرد و سپس‌ به‌ دبستان‌ و پس‌ از آن‌ به‌ دبیرستان‌ رفت‌. با اتمام‌ آن‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ یزد رفت‌ و دروس‌ مقدمات‌ و بخشی‌ از دروس‌ دورۀ‌ سطح‌ را در آن‌ حوزه‌ عظیم‌ علمی‌ فرا گرفت‌. او در سال‌ 1336 برای‌ تکمیل‌ تحصیلات‌ خود به‌ قم‌ آمد و در دروس‌ دورۀ‌ سطح‌ استادان‌ برجستۀ‌ دورۀ‌ خود شرکت‌ کرد. پس‌ از آن‌ به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ بزرگ‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و از محضر بسیاری‌، کسب‌ فیض‌ نمود. حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌، در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر استادان‌ و بزرگان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او که‌ تا «قوانین»‌ را در حوزه‌ علمیه‌ یزد فراگرفته‌ بود، با ورود به‌ قم‌ به‌ درس‌ شرح‌ لمعه‌ حضرات‌ آیات:‌ «شیخ‌ علی‌ پناه‌ اشتهاردی»‌، «ستوده‌» و «صلواتی»‌ رفت‌ و سپس‌ در درس‌ رسائل‌ «آیة‌ الله مکارم‌ شیرازی»‌ و «آیة‌ الله نوری‌ همدانی»‌ شرکت‌ کرد. مکاسب‌ را نیز در محضر «آیة‌ الله مشکینی»‌ و «آیة‌ الله شهید بهشتی»‌ آموخت‌ و برای‌ فراگیری‌ کفایه‌ به‌ درس‌ آقایان:‌ سلطانی‌ طباطبایی ‌(ره‌)، حاج‌ آقا رضا صدر (ره‌) و منتظری‌ رفت‌.

با به‌ اتمام‌ رساندن‌ دروس‌ دورۀ‌ سطح‌، چند ماه‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ (کتاب‌ القضاء) حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ بروجردی‌ شرکت‌ کرد که‌ متأسفانه‌ عمر با برکت‌ ایشان‌ به‌ پایان‌ رسید و از درک‌ فیض‌ بیشتر محروم‌ گردید، وی‌ سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ حضرات‌ آیات‌ عظام: شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، گلپایگانی‌، امام‌ خمینی‌ و محقق‌ داماد «رحمة‌ الله علیهم‌» رفت‌ که‌ بیشتر آن‌ (حدود پانزده‌ سال‌) در محضر آیة‌ الله العظمی‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ (ره‌) بود. او همچنین‌ بخش‌هایی‌ از مکاسب‌ را از محضر حضرات‌ آیات‌: اراکی‌ و بهجت‌ فرا گرفت‌. در بخش‌ فلسفه‌ و تفسیر نیز از محضر علامه‌ سید محمد حسین‌ طباطبایی ‌(ره‌) بهره‌ برد. او بخشی‌ از اسفار را در خدمت‌ حضرت‌ آیة‌الله‌ جوادی‌ آملی‌، شرح‌ منظومه‌ سبزواری‌ را از محضر شهید مفتح‌ و بخش‌ منطق‌ منظومه‌ را از محضر حضرت‌ آیة‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ یحیی‌ انصاری‌ شیرازی‌ فرا گرفت‌.

حجة‌ الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ و پس‌ از آن‌ با طلاب‌ فرهیخته‌ و فاضل‌ بسیاری‌ رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ از شیخ‌ محمد حسین‌ امراللهی‌ نام‌ برد. حجة‌الاسلام‌ و المسلمین‌ وافی‌ در دوره‌ اول‌ و دوم‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ با پیشنهاد و مشورت‌ علمای‌ بزرگ‌ یزد و قم‌ نمایندگی‌ مردم‌ یزد را عهده‌دار شد. وی‌ هم‌ اکنون‌ نماینده‌ مردم‌ یزد در مجلس‌ خبرگان‌ و نیز تولیت‌ مسجد مقدس‌ جمکران‌ را با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ برعهده دارد.